Měsíc s Kindle – postřehy

Během pár týdnů jsem sepsal následující postřehy s Kindle 3. Teď to vypadá, že to je spíš kritika, ale i přes drobné neduhy jsem s ním spokojený. Berte následující body spíš jako racionální zhodnocení různých aspektů (někdy přesahujících čtečku samotnou), než důvody pro a proti.

O tom, jak je Kindle 3 úžasný a skvělý, už psalo hodně lidí. Psali o tom, jak do něj dostat v rozumné podobě knihy z jiných formátů pomocí Calibre. Psali úvahy, zda jsou již papírové knihy přežitkem nebo jsou e-čtečky, tento výdobytek moderní techniky, jen módním výstřelkem.

Uznávám, že jsem si jej koupil asi i proto, že je teď takovým hitem. Nevím, jak dlouho tu s námi ještě papírové knihy budou, ale podle mě ještě dlouho. Bok po boku s e-čtečkami. Je otázka, jak se technologie e-ink bude dále vyvíjet, ale aktivně podsvícené tablety podle mě k delšímu čtení vhodné nejsou.

Tak, tím jsem shrnul, co ke všemu, co již bylo napsáno, mohu zatím dodat. A teď k věci.

Během pár týdnů jsem sepsal následující postřehy s Kindle 3. Teď to vypadá, že to je spíš kritika, ale i přes drobné neduhy jsem s ním spokojený. Berte následující body spíš jako racionální zhodnocení různých aspektů (někdy přesahujících čtečku samotnou), než důvody pro a proti.

 • V porovnání s papírem (byť žlutým a ještě nad to zažloutlým) vyžaduje Kindle víc světla. Přesto se čte velmi dobře.
 • Integrovaný výkladový slovník je samozřejmě super věc, ale když při čtení jazykově bohatší knihy neustále hledám slova, abych si ověřil, co znamenají, ze čtení toho moc nemám. To se samozřejmě týká jen anglických textů a pouze tehdy, nemáte-li dostatečnou slovní zásobu. U mě je nyní tím anglickým textem Orwellovo 1984.
 • Probliknutí obrazu při přechodu mezi stránkami mi nevadí. Rozhodně netrvá dlouho a po chvíli se stává přirozenou součástí čtení.
 • Šustění papíru, jeho vůně a takové ty věci mi nechybí. Když mě kniha pohltí, kromě čitelnosti vlastního textu nic jiného stejně nevnímám.
 • Přesto se vzpomínky na knihy asociují na jeden a ten samý formát, na Kindle. Zde mají papírové knihy nenahraditelnou vlastnost – každá je prostě jiná.
 • Originální pouzdro od Amazonu je sice super, ale samo váží asi dvě třetiny toho, co Kindle. Takže dohromady už je to celkem těžké (cca 250 + 170 g). Při cestování je to nutnost, na čtení doma jej sundavám.
 • Kindle sice umí překreslit jen část obrazovky, ale po otevření a zavření menu zůstane část obrazu s vybledlou barvou. To mě irituje, takže překlikávám o stránku tam a zpátky, aby se to srovnalo. Nevím, jestli to mají stejně všechny kusy. V zásadě to ale není takový problém.
 • Vstup do slovníku nebo otevření rozečtené knihy způsobí rozhození stránek. Kindle prostě nahoře přidá lištu s názvem knihy, ale obsah stránky posune trochu dolu, takže se posune celý text. Možná je to jedno, ale mě to pak trochu mate. Holt není stránka jako stránka. A já jsem starý hnidopišský perfekcionista.
 • Podpora ze strany Instapaperu je velmi lákavá, pro mne ale nakonec v praxi ne moc užitečná. Podle mě se hodí spíš na delší články. Kindle je pro Instapaper prostě jen pasivní čtečka a chybí mi zpětný sync – archivace a označení hvězdičkou. Komu jde jen o čtení, nebude mít problém.
 • Integrovaný prohlížeč je skutečně jen experimentální. Sice má tzv. „režim článku“, který vezme hlavní text se všemi nadpisy (ale bez obrázků!) a zobrazí jej k pohodlnému čtení bez zbytečného bordelu okolo (podobně jako Instapaper). Celkově ale nic moc. Jen je hezké vidět, že to funguje.
 • Ukázky komiksových knih (zkoušel jsem Simon’s Cat a Cyanide & Happiness) mě přesvědčily, že komiks pro Kindle není vhodný. Ne do té doby, dokud se někdo nepostará o to, aby se to na něm dobře četlo. Jedna věc je samotné formátování. Nabízí se čtení na šířku, ale to se chovalo podivně. A druhá věc je zobrazení obrázků – na Kindlu mají všechny malý kontrast.
 • Formátování knih v nabídce Amazonu je různé kvality. Koupil jsem si dvě knihy (konkrétně Managing Humans a Being Geek od Michaela Loppa) a prohlédl několik ukázek. Nejsou formátovány vyloženě špatně, nicméně nacházím drobné mouchy, které bych u e-booků nečekal. Pominu-li různou relativní velikost písma (protože ta se dá přizpůsobit při čtení, byť ne pro každou knihu zvlášť), narazil jsem na zbytečně velké mezery mezi odstavci, nadpisy blíže k předchozímu odstavci než k tomu následujícímu, nadpisy zůstávající osamoceně na konci stránek apod. Naopak třeba Poirot’s Early Cases od Agathy Christie vypadaly velmi dobře. Knihy si ale formátují jednotlivá nakladatelství sama, řekl bych, takže to není něco, co by plošně Amazon ovlivnil.
 • Kindle jsem naplno nabíjel těsně před Štědrým dnem. Od té doby jsem četl denně v průměru tak 2 hodiny. Občas jsem se na skok připojil na Wi-Fi a párkrát připojil k PC, abych do čtečky nahrál pár knih. Odhadem mám ještě čtvrtinu baterky.

2 komentáře u „Měsíc s Kindle – postřehy“

 1. V zásadě s tebou souhlasím.

  – Ohledně světla určitě, ale přesto se mi to čte dobře.
  – to, že používáš výkladový slovník není chyba Kindle, ale spíš toho, že nemáš u daný knihy slovní zásobu (moc dobře znám). Kdybys četl tištěnou, musel bys dělat to samý, ne-li hůř – hledat ve slovníku, odhlídnout od řádku, kde jsi, a pak ho znovu hledat
  – každá kniha je jiná – jojo, dá se to aspoň částečně dělat změnou písma apod, ale jinak máš recht
  – Kindlí pouzdro je těžký, ale aspoň se to drží jako knížka. oběma rukama, jednou přepínám, druhou ržím zespod za „hřbet“
  – rozhození stránek se mi občas stane i když dám zpět a pak vpřed (nebo naopak). Prostě to o řádku poskočí. Docela štve.
  – Už jsme si psali ohledně Instapaper a RIL, u mě vyhrál Instapaper kvůli automatickému odesílání na kindlemail. Přemýšlím, jestli si nenapsat _něco_, co by vždy po odeslání mailu na kindlemail (imho to je okolo 18h) neoznačilo všechny články jako archived. Docela mě prudí, že mi chodí furt dokola články, co jsem už četl (do limitu 20ti), když přidám jen 1 nový.
  – mám pár knížek od Amazonu (v rámci free books), a pak co jsem si sehnal sám, a prohnal kindlemailem, nebo Calibre. A mám pocit, že ideální je udělat z knížky html, a to pak poslat v zipu Kindlemailem, nejlepší formátování (navíc zachová odkazy)
  – přišlo mi, že první nabití vydrželo dlouho, a ty další byly horší, ale asi to bylo tím, že jsem víc četl, víc synchronizoval, apod.

  1. Se slovníkem máš samozřejmě pravdu, ostatně jsem se to tak snažil i podat. Čtení se slovníkem nikdy není pohodlné :-).

   Ano, pro konverzi přes Calibre se mi taky nejvíc osvědčil převod do HTML. Jednoduše proto, že s vhodným editorem se snadno automatizuje formátování a následně nemá Calibre problém detekovat kapitoly apod. Ale to by bylo na samostatný článek.

   Vlastně jsem uvažoval, že bych si vyrobil testovací „knihu“, abych zjistil, jak se které prvky z HTML/CSS převedou a jak to pak na Kindlu vypadá. No třeba někdy…

Komentáře jsou uzavřeny.