Instantní elektronický papír

V Google Readeru mám něco málo přes dvacet blogů a online magazínů. Většina blogů nemá příliš častý přísun nového čtiva, ale i tak je ho dohromady docela dost. V některých případech čtu jen titulky (pokud mě nezaujmou natolik, abych pokračoval dál), je ovšem několik blogů, které čtu poctivě celé. Často jde o krátké zápisky v řádu stovek slov, které přelouskám během pár minut. Najdou se tu ale i dlouhé odborné eseje.

Čtení dlouhých textů u počítače je z několika důvodů nepohodlné. Jednak musíte koukat přímo před sebe na svítící displej, pak máte často nutkání dělat ještě jiné věci, nebo na vás vyskakují různá upozornění a podobně. Sice se to dá všechno nějak řešit (třeba vypnutím IM klienta), ale pořád tomu chybí komfort jako celku. A nebo jednoduše nemáte čas něco delšího zrovna teď číst.

Nové články v RSS samozřejmě mohou počkat, dokud na ně nepřijde řada. Kromě nich se mi ale do prohlížeče dostávají náhodně další zajímavé články. Přestože bych si je rád přečetl, většinou se to zrovna nehodí, takže bych si je chtěl někam poznamenat a podívat se na ně později. Jak to ale řešit?

Nabízí se použití bookmarků prohlížeče. Jenže jsem se je nikdy nenaučil takhle používat. Pokoušel jsem se o to. Měl jsem pěknou složku TODO nebo NEWS. Nikdy to nefungovalo. Nikdy jsem se k nim pak nevracel a nakonec to vždy dopadlo tak, že jsem je prostě z bookmarků smazal.

Všechny tyto problémy výborně řeší relativně mladá služba nazvaná Instapaper. Marco Arment si Instapaper původně vyrobil pro vlastní potřebu, ale postupně jej poskytl svým přátelům a nakonec z něj udělal veřejně dostupnou službu s aplikací pro iPhone a iPad. Pro Android existuje např. aplikace EverPaper.

V čem funkce Instapaperu spočívá? Brouzdáte po webu a narazíte na zajímavý článek, ale nechcete nebo nemůžete si jej přečíst hned. Jednoduše kliknete na bookmarklet „Read Later“ a článek se vám automaticky uloží na serveru Instapaperu. Kdykoli si pak takto uložené články chcete přečíst, stačí si otevřít stránku Instapaperu nebo použít aplikaci pro iPhone. V té si můžete nastavit velikost a typ písma a pak už jen číst a číst, kdykoli máte čas a chuť.

Takhle to dělám už minimálně rok a nemůžu si to vynachválit. Podstatné je, že si do Instapaperu ukládám i články z RSS, protože se mi je nechce číst u počítače. Nejčastěji čtu v metru, kde v týdnu trávím půl hodiny dvakrát denně. To je poměrně dost času na několik běžných článků nebo na jednu delší esej. Přečtu tak spoustu věcí, které bych jinak asi vypustil a byla by to škoda.

Kromě instantního ukládání kliknutím pro každý jednotlivý článek umí Instapaper automaticky načítat články z RSS nebo mu je můžete zasílat e-mailem.

Zajímavou novinkou je podpora pro odesílání článků do vašeho Kindlu. A protože se po svém uvedení Kindle 3 opravdu těší zájmu zákazníků (a to i u nás), rozhodně to stojí za zmínku. K dispozici jsou články ve formátu pro Kindle, který do zařízení prostě nahrajete přes USB, nebo můžete využít zasílání přes Internet. Ve druhém případě vás to ale může něco stát, protože Amazon si nechá za doručování obsahu platit. Není to moc, ale něco přece. Tohle všechno je popsané na stránkách Instapaperu, tak to tu nebudu víc rozebírat.

Sám vlastním jen iPod touch, na kterém se články čtou velice dobře. Zvlášť v MHD. Způsobů, jak dostat články do Kindlu, je spousta a bylo by to na samostatný článek. Ale protože Kindle nemám, nic takového ode mě nečekejte. Ale Kindle by se jistě vyjímal třeba pod vánočním stromečkem, takže kdo ví… ;-)

Stojí za zmínku, že Instapaper není jediný svého druhu. Myslím, že stejně populární je také služba Read It Later, s tou ale nemám žádnou zkušenost.

3 komentáře u „Instantní elektronický papír“

  1. zajimavy napad. jsem si jista, ze kdybych vlastnila nejake prenosne cteci zarizeni, zarucene to vyuziju.

    pobavila me ta zminka o IM. ono je to vazne starsne otravne a kdyz toho ma clovek za celej den vseho plne oci, tak tyhle veci proste ani nezapina. zajimalo by me, jak tohle muzu vysvetlit lidem, kterym ta nesoustredenost nevadi…

  2. no je to celkom zaujimave. osobne vlastnim ipad a tato sluzba instapaper by mi bola iste celkom uzitocna. Tiez sa mi velakrat stane ze nemam cas na citanie blogu v tom danom case ale potom ked sa k tomu chcem vratiti , uz to neviem najst :)

Komentáře jsou uzavřeny.